Dedektiflerin dikkatine;

Hoşgeldiniz,

Harika bir sezonun sonunda, hiç beklemediğimiz bir salgın dönemi ile karşılaştık ve bu sene turnuvada hep beraber harika zaman geçirme fırsatımız maalesef olmadı.

Fakat internet üzerinden de olsa CSI 3. sezon turnuvasında yine bir arada olmak bizim için harika bir duygu. Yeni sezonda daha sağlıklı günlerde, 4. sezon turnuvasını hep beraber yine coşkuyla gerçekleştireceğimize dair hiç şüphemiz yok...

Şimdi gelelim Online turnuvamızda dikkat etmeniz gerekenlere....

Öncelikle Turnuva 3 ana bölümden oluşmaktadır. Her bölümde farklı bir olay çözeceksiniz.

DİKKAT:

Tüm bulmacalarda gireceğiniz tüm şifreleri küçük harf kullanarak girin. Tanımlı olan cevaplar küçük harf ile tanımlanmıştır.

1.Olay:

Ordudan atılmış bir teknoloji uzmanı askerin, intikam alma amacıyla bir yolcu uçağını kaçırması ve zekasıyla alay edildiğini düşündüğü için, bu uçağı indirmenin tek yolunun hazırladığı bulmacaları CSI Dedektiflerinin (yani sizlerin) doğru çözmesini mecbur kılmasını konu alıyor. Amacımız karşımıza çıkan 4 bulmacayı, her biri 15’er dakika sürede, toplam 60 dakikada çözmek. Sezon içinde size yolladığımız kaçış oyunlarını hatırlayın. Birbirine bağlı bulmacalarla şifreler çözerek ilerliyorduk. Aslında yapacağımız şey çok benzer.

İlk olay için defalarca cevap vermekten, yeni alternatifleri denemekten kaçınmayın. Ekibinizle sürekli iletişimde olun ve tartışın. Her bulmaca için 15 dakika ve sınırsız deneme hakkınız olacak. Tabi bu ilk olaydaki 4 bulmaca için geçerli.

İpucu: Ekip arkadaşlarınızı dahil ettiğiniz bir whatsapp grubu kurabilir ya da zoom üzerinden olayları tartışabilirsiniz.

Dikkat: Her bölüm sonunda girdiğiniz şifre sizi yeni bir linke gönderecek. Linke tıklayarak yeni bölüme geçin. Bölüme geçmeden önce cevabınızı tekrar yazmanızı istedik. Bu teyit amaçlı bir önlem. Aynı şifreyi tekrar yazarak yeni bölüme başlayabilirsiniz.

Dikkat: Diyelim ki şifreyi bir türlü bulamadınız. Olsun. Moral bozmayın. Alınacak çok puan var. Size her bölümün süresi bittiğinde, öğretmeniniz diğer bölüme geçiş şifresini gönderecek. O şifreyi girerek devam edin. Linke tıklayın. Yeniden o şifreyi girerek yeni bulmacadan olaya devam edin. Her bulmaca paunı ayrı ayrı değerlendirilecektir.

2.Olay:

Bu sefer karşımızda usta bir seri katilin, son cinayetinde arkasında bıraktığı çokça ipucunu analiz ederek, onu parmaklıklar ardına göndermek adına bir fırsat yakaladığınız bir olay ile karşı karşıyasınız. Yani kusurlu bir cinayet ile...

İpucu: 2.olay tek bir sayfadan, bölümden oluşmakta. CSI dedektifleri arasında geçen konuşmayı dikkatli analiz ederek, katilin kim olduğunu aranızda tartışarak bulmalısınız.

Dikkat: Unutmayın yalnızca tek bir karar hakkınız var. 2.kez yollanan cevaplar kabul edilmeyecek.

Bu bölüm için süreniz 20 dakika olacak. Sürenizi iyi kullanın. Acele de etmeyin, geç de kalmayın.

Dikkat:

Bölüm süresi bitiminde öğretmeninizin verdiği anahtar kelimeyi, şifre alanına girerek 3. olaya geçmelisiniz. Doğru cevapları sonrasında açıklayacağız. Siz zaman kaybetmeden 3. olaya geçerek son bölüme başlamalısınız.

3.Olay:

Karşınızda bir "Olay Yeri" olacak. Her olay yerinin bir hikayesi vardır. Sizden bu hikayeyi yazmanızı, gördükleriniz yorumlamanızı istiyoruz. Kanıtlar, olay nasıl gerçekleşmiş olabilir, neden, sonuç... Hayal gücünüzü ve raporlama yeteneğinizi kullanın...

İpucu: Takım çalışmasını unutmayın ve kaptanınıza gördüğünüz her şeyi söyleyin. Suç raporunu kaptan yazacak olsa da, tüm ekibin fikirleri ve analizleri çok önemli. Unutmayın. Analiz yaparak, arkadaşlarınızla tartışmaktan kaçınmayın.

Dikkat: Bu bölüm için 20 dakikanız olacak. Sonrasında gelen raporlamalar kabul edilmeyecek. Süreyi dikkatli kullanın. Birbirinize sürenin devam ettiğini hatırlatın, olaydan kopmayın. Konsantre olun.

Dikkat: Bu suçun çözülmesi sizin raporlamanıza bağlı. Bunu unutmayın. Bu son bölüm ve bu kısımda değerlendirme bizim tarafımızdan yapılacak. Tek bir doğru yok, unutmayın. Sene boyunca suç bilimine dair çalışmalarınızı, konu başlıklarını hatırlayın ve bu konu başlıkları altında analiz yapın.

 

             Her şeyden önce bol eğlenceli bir turnuva diliyoruz. 4.sezonda çok daha güzel                     şartlarda, hep beraber, coşkulu bir turnuva ile birlikte olacağımız konusunda söz                 veriyoruz. Hepinizi yeniden bir arada görmeyi iple çekiyoruz. 

 

Kolay gelsin Dedektifler!

                                                                                      Haydi şimdi iş başına!

PUANLAMA

Turnuva 3 Bölümden oluşur, her bölümün puanlaması aşağıdaki gibi yapılacaktır:

1. Bölüm /Bulmacalar:

  - Bu bölümde 4 bulmaca vardır ve her bulmaca için 15 dakika süre verilir.

 - Her bulmaca için puanlama doğru şifrenin gönderilme zamanı ile belirlenir.

 - Her bulmaca için tam puan 100'dür. Şifre gönderirken geçen her dakika için 4 puan düşülür. 

Örneğin şifresini 7. dakika içinde gönderen bir takım o bulmacadan 100- (4x7)= 72 puan alır.

 - Toplam 4 bulmaca için kazanılabilecek maksimum puan 400'dür. 

2. Bölüm / Suçlu Kim?

- Bu bölümde 1 adet "suçlu kim" oyunu vardır. Ve süresi 20 dakikadır. 

- Bu bölümde her takımın tek bir cevap gönderme hakkı vardır. O yüzden cevabınızı göndermeden önce emin olmalısınız. İlk cevaptan sonraki gönderimler dikkate alınmaz.

- Bu bölümden alınabilecek maksimum puan 200'dür. 

- Yine gönderim süresine bağlı olarak puanlama yapılır. Örneğin 12. dakikada cevap gönderen bir takım 200 - (4x12)= 152 puan kazanır.

- Yanlış cevap gönderen takım puan kazanamaz. 

3. Bölüm / Olay Yeri Analizi?

- Bu bölümde 1 adet "Olay Yeri Analizi" yapılır. Yapılan analizler Rapor olarak gönderilir. 

- Rapor gönderimi için 20 dakika süre verilir. 20 dakikadan sonra göderilen raporlar dikkate alınmaz ve puan kazanamaz.

- Bu bölümde puanlama gönderim süresine bağlı değildir.

- Her takımın sadece 1 rapor gönderebilir ve gönderilen ilk rapor dikkate alınır.

- Gönderilen raporlar CSI Education jürisi tarafından değerlendirilerek CSI Education programındaki başlıklara göre değerlendirilir. 

Şifre ya da çözümünüzü gönderirken her seferinde aynı mail adresi ve Takım Adı kullanılmalıdır. Farklı adres ya da Takım Adı kullanımı nedeniyle puan kaybedebilirsiniz!

Tüm şifreler küçük harfle yazılmalıdır!